Project Engineer Senior

  • Tovární 233/11, 779 00  Olomouc-Hodolany, Česká republika
  • Engineering, Potravinářství
  • Práce na plný úvazek
  • Pro profesionály

Mám zájem o pozici

V samotném srdci Olomouckého kraje vyrostla v roce 1898 továrna na čokoládu. Dnes je závod ZORA Olomouc největší čokoládovnou v České republice. Sladká vůně kakaa, respektive kakaové hmoty nakoupené z Pobřeží slonoviny, se vine celým závodem. Věděli jste, že závod ZORA Olomouc je místem vzniku čokolád, tyčinek a dezertů zastřešených značkou ORION? Neváhejte a přidejte se k Nestlé a ochutnávání sladkého budete mít přímo v popisu práce.

Připojte se do naší Nestlé Talentové komunity! Abychom s vaším profilem mohli pracovat i v budoucnu, doporučujeme při vyplňování sekce Možnosti hledání a soukromí zakliknout: "Volná místa v zemi mého pobytu".

https://jobdetails.nestle.com/lp/Nestle%20Join%20Talent%20Community%20page%20-%20cs_CZ/1429d813a2d8f0b2/?locale=cs_CZ

CONTENT OF THE JOB

- Support the development of the investment project charter and follow-up on it
- Execute the basic and detailed design of the project based on company standards, local regulations, the defined User Requirements Specifications and the TPM characteristics of a unit operation (safety, quality, affordability, maintainability, operability and reliability).
- Ensure by design the safety of workers, and operators, during both the construction / installation and the ongoing operation of the plant.
- Ensure that the engineering side of the project is implemented (e.g. buildings, equipment erections, piping, utilities, etc.) in accordance with the defined timing, cost and quality, the URS and the characteristics of a unit operation. And that all of the elements of the project (including technical people training, as needed) are being performed in such a way that safety is always guaranteed.
- Select and qualify contractors / suppliers and coordinate their activities.
- Ensure a smooth transition to operations after the qualification and verification of the installation.
- Create and distribute the engineering project documentation, including the engineering part of the project final report and provide feedback to the Maintenance Prevention System.
- Promote development of environmental-friendly and sustainable solutions. Mobilize resources (internal & external)

What will make you successful

- A technical result focused engineer with minimum 3 to 5 years of experience in capital investment project management (manufacturing context)
- Good understanding of budgets, safety and quality
- Excellent in communication and decisive approach is a must in order to manage the project stakeholders
- Professional level in English is required

Benefits

- Opportunity to develop yourself in a key food-producing factory of the region
- The rewards package will be a combination of fix and variable pay together with many interesting benefits (5 weeks of holidays, 5 Flexi days, flexible working hours, cafeteria system to support free time and sports activities, life/pension insurance, life and disability insurance, infant nutrition contribution and many more...)

Kontakt

Nestlé Česko s.r.o.
Anna Procházková

Jak v Nestlé probíhá nábor?

Chcete v Nestlé zúročit své zkušenosti? Pošlete nám životopis a pojďme společně zjistit, kde bychom nejlépe využili vaši expertízu. Znalosti a praxe jsou důležité, stejně významná je ale vaše motivace a osobní nastavení. Pracujeme jako jeden tým, a to bez společných hodnot nejde.

1
Dejte nám o sobě vědět.
2
Po telefonu si vyjasníme vaše zkušenosti a očekávání.
3
Seznámíme se na osobním pohovoru.
4
A pak už jen rozhodnutí, jestli se k sobě hodíme.
189
je počet zemí, ve kterých má Nestlé své zastoupení.
2800
je počet zaměstnanců v České republice a na Slovensku.
4
je počet továren v České republice a na Slovensku.
60
je počet značek výrobků Nestlé v České republice a na Slovensku.
Nastavení cookies